Kodeki a przeglądarki – przegląd na rok 2021

By Patrycja Dziedzic5 stycznia, 2021
Browsers and codecs in 2021

This post is also available in: English

Video marketing ponownie przeżywa prawdziwy boom. Szacuje się, że średni czas oglądania materiałów wideo w internecie przekroczy w 2021 roku 100 minut dziennie. Z kolei w bieżącym roku reklama wideo w internecie ma wzrosnąć o 10% względem roku ubiegłego. Co ważne, w najbliższej przyszłości możemy obserwować ogromny wzrost popularności kampanii in-stream, które coraz skuteczniej angażują widzów.

I tak jak wideo w sieci stanie się coraz powszechniej wykorzystywanym formatem, tak ewolucji ulegną również formy jego przesyłu. Sprawdź nasz przegląd kodeków i kontenerów wideo, które będą wykorzystywane w 2021 roku!

Kodeki kontra kontenery w 2021 roku

Najważniejszym aspektem odpowiedniego streamowania wideo w sieci, jest prawidłowy dobór formatów wideo. Formaty powinny być dobierane na podstawie UX, wsparcia przeglądarek i systemów, wydajności kompresji czy prędkości kodowania oraz samej transmisji.

Wiedząc, jakie rozszerzenie ma plik wideo, możesz określić, jaki kontener jest obsługiwany. Niemniej, po samym rozszerzeniu pliku nie rozpoznasz jego kodeka. A wiedza o tym, jakim kodekiem był zakodowany plik, pozwoli Ci określić, czy wideo będzie obsługiwane przez przeglądarkę bądź system.

Przykładowo: zdecydowana większość witryn i systemów w sieci wykorzystuje kontener MP4 oraz kodek H264 do kodowania wideo. Ale nie każdy film o rozszerzeniu MP4 będzie obsługiwany przez przeglądarki czy systemy, ponieważ sam plik może być zakodowany innym kodekiem niż H265.

Całą sytuację komplikuje również implementacja technologii adaptacyjnej szybkości transmisji (ABR). Zapewnia ona użytkownikom możliwość buforowania małych fragmentów wideo oraz dobierania jakości wyświetlanego filmu do szybkości połączenia i preferencji użytkownika.

Sprawdźmy najpopularniejsze kodeki w 2021 roku:

H.264 / AVC

H264/AVC to główny kodek kontenera MP4. Czasem również wykorzystują je wideo umieszczane w kontenerze M4V. Rozszerzenie pliku wideo MP4 zostało opracowane przez Apple dla filmów kodowanych kodekiem H264 i zabezpieczonych technologią DRM.

Wszystkie przeglądarki oraz systemy obsługują ten format wideo – zarówno iOS, jak i Android. Poza tym prawie każde urządzenie wyjściowe obsługuje akcelerację sprzętową dla kodeka H264. Dzięki temu wykorzystywanie kodeka H264 i kontenera MP4 jest wyjątkowo bezpieczne – zwłaszcza gdy strumieniowane wideo jest odbierane na wyjątkowo zróżnicowanych urządzeniach końcowych i systemach czy przeglądarkach. Jedyny problem może pojawić się podczas strumieniowania wideo dłuższego niż kilka sekund w rozdzielczościach powyżej VGA, dobrej jakości obrazu i przy bitrate powyżej 2000 kbps. Jeśli takie wideo będzie oglądane na smartfonach w trakcie dużego obciążenia sieci, wówczas może nastąpić rebuforowanie, co znacząco obniży jakość obrazu.

H.265 / HEVC

Kodek H265 i kontener MP4 zapewnią znacznie wyższą wydajność kompresji (nawet o 50% lżejszą) przy jednoczesnym zachowaniu o wiele mniejszego ryzyka powstawania artefaktów obrazu. Niestety, sporym problemem tego kodeka jest brak możliwości jego użycia na urządzeniach Apple. Zatem H265/HVEC nie wykorzystasz w Safari oraz w natywnych aplikacjach w systemie iOS. Jeżeli więc wideo będzie kierowane do wielu użytkowników Maca czy iPhone’a, warto zastosować kodek H264.

Co ciekawe, nawet przy akceleracji sprzętowej, większa złożoność formatu H265 sprawia, że jego kodowanie jest znacznie wolniejsze.

VP9

VP9 to kodek na licencji open source, który został opracowany przez Google. Zamiast MP4 używa on kontenera Webm – a w zasadzie mkv. Kodek VP9 zapewnia podobne korzyści, co H265. VP9 jest może jedynie odrobinę mniej wydajny. Niemniej, wciąż jest on o wiele wydajniejszy od H264.

Kodek VP9 pozwala zmniejszyć wagę wideo oraz jednocześnie obniża ryzyko wystąpienia artefaktów obrazu. Kodowanie wideo jest relatywnie wolne – podobnie jak w przypadku H265.

Jeżeli chcesz wykorzystać kodek VP9, pamiętaj, że jego użycie jest ograniczone wyłącznie do urządzeń i systemów stosowanych w ekosystemie Google (Android i Chrome).

Adaptive Bitrate (ABR)

Technologia ABR to świetna alternatywa dla wszystkich powyższych progresywnych formatów wideo. ABR opiera się na protokole komunikacji przesyłania strumieniowego na bazie HTTP. Wideo przesyłane przy wykorzystaniu ABR jest dzielone na kilkusekundowe segmenty. Dzięki temu jakość wideo może być dostosowywana do tempa transmisji, możliwości urządzenia końcowego czy preferencji użytkownika.

Wykorzystanie ABR podczas streamowania wideo pozwala znacząco poprawić UX dla urządzeń mobilnych. Jeśli więc szukasz w pełni responsywnego formatu, koniecznie zaimplementuj ABR. Technologia ta wykorzystuje dwa główne formaty – HLS oraz MPEG-DASH.

HLS

HLS to protokół opracowany przez Apple. Wspiera zarówno kodek H264, jak i H265. Dużą zaletą HLS jest jego wsparcie na urządzeniach Apple, a także możliwość odtworzenia wideo na urządzeniach, systemach i przeglądarkach spoza ekosystemu Apple. W takim wypadku wystarczy jedynie wykorzystać odpowiednie narzędzie – np. Videojs. Istnieje również możliwość transkodowania wideo na inne kodeki.

MPEG-DASH

MPEG-DASH to niezależny protokół, który może współpracować z różnymi kodekami (poza H264 u H265). Jego wadą jest to, że jest relatywnie młody, wobec czego nie cieszy się tak dużą popularnością i wsparciem, jak protokół HLS.

Więcej na temat protokołu MPEG-DASH znajdziesz w tym artykule.

Kodeki wspierane przez Storm

Storm Streaming Server oferuje wsparcie zarówno dla kodeków H.264 jak i H.265 zapewniając tym najlepsze możliwe pokrycie wsród współczesnych przeglądarek zarówno na komputerach osobistych, jak i urządzeniach mobilnych (zarówno z rodziny iOS jak i Android). W nadchodzących aktualizacjach udostępniony zostanie również kodek VP9 wraz z protokołem WebRTC.


Tags: AVC, H264, H265, HLS, MP4, VP9