Kim jesteśmy?

By Sebastian Ceglarz18 marca, 2020
storm beginnings orange logo

This post is also available in: English

Witamy na naszym blogu. Jako, że jest to nasz pierwszy wpis chcielibyśmy się przedstawić. Opowiemy też o naszej historii, czym jest projekt Storm jak również o naszych celach i zamiarach.

Zaczęło się od video-playerów…

Jesteśmy firmą znajdującą się na południu Polski w pięknym mieście Bielsko-Biała. Nasza historia od samego początku jest ściśle związana z technologiami web-video. Ponad 10 lat temu byliśmy jednymi z pierwszych, którzy zaoferowali komercyjne odtwarzacze wideo do umieszczenia na stronie www. Stworzyliśmy wiele usług strumieniowego przesyłania wideo dla branży medycznej, prawniczej, sportowej, finansowej i dla dorosłych. Dostarczyliśmy również technologię dla dwóch największych serwisów VOD w Polsce – ipla.tv i player.pl. Około trzy lata temu wszystkie główne przeglądarki ogłosiły, że wsparcie dla Adobe Flash Player zostanie wycofane w ciągu najbliższych 2 lat. Nie była to wielka niespodzianka gdyż już kilka lat wcześniej Adobe skazał niesławną wtyczkę na śmierć. Chociaż HTML5 był doskonałą alternatywą dla treści statycznych, takich jak odtwarzanie plików wideo, niewiele mógł zaoferować w zakresie transmisji na żywo. Potrzebowaliśmy zamiennika technologii Flash.

Poszukiwanie alternatywy dla RED5 i Wowzy

W tym czasie zwróciliśmy się ku głównym aplikacjom do video streamingu tj. Wowza czy RED5. Rozwiązania te były świetne do przesyłania strumieniowego RTMP i RTSP ale nie było sposobu na użycie tych protokołów w HTML5. Jedynym sposobem na przeniesienie transmisji wideo na żywo do internetu był HLS firmy Apple. Podeszliśmy do sprawy entuzjastycznie. Jednakże wszystkie internetowe usługi wideo jakie mieliśmy świadczyć w dużym stopniu opierały się na przesyłaniu strumienia wideo z bardzo niskim opóźnieniem (poniżej 2 sekund), niestety wszystko co mogliśmy osiągnąć to 10 sekund bez zbytniego obciążenia procesora serwera. Tak duży delay skazywał całą interaktywność przedsięwzięcia na porażkę.

Początki Storma

Wtedy podjęliśmy decyzję o stworzeniu od podstaw własnego, niezależnego serwera streamingowego. Mieliśmy już doświadczenie w tworzeniu wysokowydajnych aplikacji serwerowych. Wiedzieliśmy też dużo o kodekach i formatach plików wideo. Wszystko co musieliśmy zrobić to poskładać te elementy w całość – tak przynajmniej początkowo myśleliśmy.

Ciężka praca i zaczynamy!

Po trzech latach zmagań, setek godzinach testów i debugowania możemy wreszcie zaprezentować nasze oprogramowanie światu. Nazwaliśmy je „Storm”, ponieważ pomyśleliśmy, że ta nazwa fajnie brzmi i pasuje do charakteru oprogramowania. Storm to najwydajniejsza aplikacja do streamingu video na rynku, z łatwością osiąga prędkość 8Gb/s na instancję. Jest również jednym z najszybszych oferując opóźnienia nawet do 1 sekundy dla połączeń TCP-IP. W ciągu najbliższych kilku miesięcy wprowadzimy nowe funkcje, takie jak obsługa serwerów RTMP / RTSP, wbudowany moduł równoważenia obciążenia oraz architekturę origin-edge. Opublikujemy także serię dedykowanych samouczków na temat konfiguracji serwera i podłączenia dedykowanego odtwarzacza wideo z biblioteką Storm Player.


Tags: adobe flash player, red5, storm player, wowza