Jak zaplanować usługę w oparciu o video streaming?

By Szymon Polok27 września, 2021
how to plan a service based on video streaming

This post is also available in: English

Sama usługa video streamingu w czasie rzeczywistym nie może oczywiście „wisieć” w powietrzu. Potrzebujemy jakieś platformy, która zapewni naszym klientom wygodny do niej dostęp. Współcześnie mamy zasadniczo trzy możliwości, które można ze sobą łączyć lub stopniowo je uzupełniać.

Klasyczna strona www

Pierwszą możliwością jest oczywiście klasyczna strona www lub serwis w przypadku bardziej rozbudowanych konstrukcji. Bez wątpienia jest to technologicznie najprostsza, ale też i najtańsza opcja stanowiąca dobrzy przyczółek by zacząć swój biznes. W jaki sposób powinna być zaprojektowana taka strona by dobrze wypełniała swoją rolę? To oczywiście temat na książkę, ale skupiając się na video streamingu nacisk musi być położony na wygodę i skalowalność interfejs. Dotyczy to szczególnie takich stron, które oprócz video oferuję też np. funkcję chatu. Jednym z podstawowych problemów projektowych jest kwestia dopasowania mediów do urządzenia naszego klienta. Chodzi tutaj przede wszystkim o stosunek proporcji ekranu do samego video. Współcześnie większość monitorów komputerowych, czy laptopów posiada proporcje zbliżone do standardu 16:9. Takie same proporcje znajdziemy także na wszystkich współczesnych telewizorach. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy materiały przygotowane z myślą o takich urządzeniach chcemy przenieść na środowisko mobilne. Treści multimedialne na smartphonach konsumujemy inaczej, najczęściej trzymając telefon pionowo. Bardzo wiele popularnych serwisów internetowych jak Instagram czy TikTok prezentuje swoje multimedia w odwróconych proporcjach obrazu zbliżonych do 9:16.  Jako że te usługi opierają się o ruch głównie z urządzeń mobilnych jest to niejako naturalna decyzja. Niemniej tego typu materiały zdecydowanie gorzej ogląda się na komputerach. W przypadku serwisu YouTube obszar video zachowuje oryginalne proporcje, jednak w efekcie zajmuje tylko niewielką (1/3) część ekranu. Użytkownik może odwrócić ekran by uzyskać tryb horyzontalny, jednak nie jest to preferowany sposób oglądania video przez znaczną część osób.

Aplikacja mobilna

Drugą ważną platformą są oczywiście aplikacje mobilne. Mówimy oczywiście zawsze o dwóch aplikacjach z uwagi na istniejący od lat podział rynku pomiędzy systemy operacyjne firm Google (Android) i Apple (iOS). Aplikacje mobilne posiadają kilka istotnych zalet względem klasycznych stron WWW. Przede wszystkim z zasady są łatwiejsze w obsłudze (poniekąd wymusza to mniejszy interfejs użytkownika). Można również korzystać z gestów, gdzie nawet w przypadku bardzo rozbudowanej strony WWW osiągnięcie podobnych efektów jest bardzo trudne. Niestety stworzenie dobrej aplikacji mobilnej jest znacznie trudniejsze niż typowej strony internetowej, a koszt pojedynczej aplikacji z łatwością może przekroczyć kwoty potrzebne na budowę nawet zaawansowanego serwisu. Dodatkowo konieczne jest także stworzenie backend’u dla naszej aplikacji, czyli warstwy serwerowej, która będzie obsługiwać wszystkie zapytanie i procesy takie jak logowanie, rejestracji. W przypadku budowy strony WWW ten element powstaje niejako automatycznie, dlatego zalecanym podejściem jest najpierw stworzenie dobrej witryny, a później rozbudowanie jej o dedykowane aplikacje mobilne. Co do samego streamingu uwagi są analogiczne jak w przypadku zwykłych stron. Musimy zdecydować się w jakim formacie chcemy nadawać obraz i odpowiednio dostosować do tego interfejs.

Aplikacja Smart TV

Trzecią i najrzadziej wybieraną platformą są tzw. SmartTV, czyli telewizory oparte najczęściej o system operacyjny Linux, Tizen czy Android czy tvOS. W przypadku większości takich systemów tworzenie oprogramowania wygląda bardzo podobnie do projektowania aplikacji mobilnych (te same narzędzia). Podstawową jednak różnicą jest sposób interakcji, który ogranicza się to pilota, co stanowi dość spore ograniczenie. Tworzenie aplikacji na platformy SmartTV zalecane jest przede wszystkim usługom, które nie wymagają zbytniej interakcji użytkownika. Przykładem może być np. aplikacja klubu piłkarskiego, który pokazuje mecze swojej drużyny online. Z kolei system zakupów video, czy aukcji online zdecydowanie gorzej będzie się tutaj sprawował.


Tags: Android, iOS, usługa video streamingowa