Jak zabezpieczyć swój stream? (SSL, Token, DRM)

By Szymon Polok9 grudnia, 2020
Video Stream Security Options

This post is also available in: English

Szukasz sposobów, dzięki którym skutecznie zabezpieczysz swój stream przed nieautoryzowanym dostępem czy próbą skopiowania materiału? Ochrona streamowanych treści jest kluczowa do zachowania efektywności biznesowej oraz zapewnienia sobie solidnego wizerunku. Dowiedz się, jak zabezpieczyć swój stream.

Po co zabezpieczać stream?

Zacznijmy jednak od prostego pytania: po co w ogóle zabezpieczać stream? Odpowiednie zabezpieczenie strumieniowanego materiału wideo ogranicza ryzyko, że dostęp do treści otrzymają osoby trzecie. Poza tym implementacja rozwiązań zabezpieczających ograniczy ryzyko kradzieży wideo.

Dzięki zabezpieczaniu streamu możesz pozostać fair w stosunku do użytkowników, którzy wykupili dostęp, zapewnisz im bezpieczną i komfortową konsumpcję streamowanych treści, a także ograniczysz ewentualne straty wynikające z kradzieży i późniejszej nieautoryzowanej dystrybucji treści. Jednocześnie zabezpieczenie streamu uchroni wizerunek Twojej marki przed późniejszymi negatywnymi konsekwencjami wynikającymi z podglądu materiału przez osoby trzecie czy kradzieży wideo.

Warstwa SSL

Zabezpieczenie strumieniowanego wideo warstwą SSL (Secure Sockets Layer) polega na zaszyfrowaniu sygnałów wymienianych między serwerami i przeglądarkami.

Dzięki temu transmisja danych pozostaje bezpieczna i niedostępna dla osób trzecich chcących uzyskać podgląd przesyłanych informacji. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo prosta implementacja warstwy SSL podczas konfiguracji streamu.

Choć zabezpieczenie streamu warstwą SSL zabezpiecza go przed dostępem osób trzecich podczas podróży danych przez sieć, to takie rozwiązanie nie zapewnia pełni bezpieczeństwa. Zabezpieczenie streamu za pomocą protokołu SSL nie zagwarantuje integralności danych. Oznacza to, że dane mogą zostać łatwo skopiowane przez osoby, które mają do nich dostęp.

Token bezpieczeństwa

Wdrożenie tokenu bezpieczeństwa polega na zabezpieczeniu każdego połączenia losowym kluczem jednorazowego użytku oraz hasłem. Tokeny bezpieczeństwa ułatwiają weryfikację każdego użytkownika, który próbuje uzyskać dostęp do streamu. Dzięki temu w łatwy sposób możesz przefiltrować osoby dołączające do streamu i zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich.

Tokenizacja dostępów – podobnie jak wdrożenie warstwy SSL – również jest relatywnie prosta w implementacji. Niemniej, w tym przypadku będziesz potrzebował zaangażowania programisty, który skonfiguruje i zaimplementuje tokeny bezpieczeństwa do Twojego streamu.

Niestety, również w tym przypadku nie zapewnisz sobie gwarancji integralności danych. Użytkownicy mający dostęp do streamu będą mogli bez większych przeszkód skopiować transmitowane materiały.

DRM (Zarządzanie prawami cyfrowymi)

Zarządzanie cyfrowymi prawami zapewni Ci możliwość skutecznego zaszyfrowania danych wideo, zapewniając każdemu z użytkowników unikalny klucz dostępu. Systemy zabezpieczeń stosowane w ramach DRM dostarczane są przez podmioty trzecie, a sposób ich działania różni się w zależności od technologii wykorzystywanej przez dostawcę zabezpieczenia.

Wdrożenie zarządzania prawami cyfrowymi w połączeniu z zaimplementowaniem warstwy SSL oraz tokenami bezpieczeństwa zapewnią kompleksową ochronę strumieniowanych treści.

Stosuj wszystkie metody równolegle ze Storm Streaming Server

Jeżeli zależy Ci na skutecznym i wielopoziomowym zabezpieczeniu Twojego streamu przed dostępem niepowołanych osób oraz próbami kradzieży treści, rekomendujemy Ci stosowanie wszystkich metod zabezpieczania równolegle. Storm Streaming Server daje Ci taką możliwość jednocześnie oferując prostotę w integracji tych mechanizmów z własną stroną WWW.

Dzięki implementacji warstwy SSL, tokenów bezpieczeństwa oraz technologii DRM, zagwarantujesz sobie oraz autoryzowanym użytkownikom pełnię bezpieczeństwa. Zyska na tym nie tylko Twój biznes, ale i wizerunek.


Tags: DRM, SSL